Nu publiceras nya EPD:er inom stålsortimentet!
EPD står för Environmental Product Declaration (miljövarudeklaration) och är en certifierad summering av den klimatpåverkan en produkt har under hela sin livscykel. Från första råvara, via produktion, transport och användning, till återvinning eller "end of life" på annat sätt.
Sedan i våras har det pågått ett projekt inom BE Sverige för att ta fram egna miljövarudeklarationer. Tidigare har vi endast kunnat erbjuda våra leverantörers deklarationer, men dessa inkluderar inte vår egen klimatpåverkan.
Framförallt har efterfrågan på EDP:er kommit från kunder inom byggsektorn och de produkter vi inleder med att fokusera på i detta sammanhang är således armering, balk, stång- och profilstål, hålprofiler samt varmvalsad plåt.
Nu är BE Groups första egna miljövarudeklarationer (EPD:er) klara och publicerade av EPD International. Först släppte vi EPD:er för armering, men nu är det stålsortimentet som står på tur!
Ladda ner våra miljödeklarationer i PDF-format här nedan (via hemsidan för International EPD System):
Ladda ner EPD Varmvalsad stångstål och profiler
Ladda ner EPD Kallformade hålprofiler
Ladda ner EPD Varmformade hålprofiler
Vill du se fler EPD:er från både BE Group och våra producenter? Tryck här