Prisinformation 2024-01-08
Den underliggande efterfrågan i Europa är fortfarande svag men har fått en viss skjuts uppåt, främst p.g.a. lagerpåfyllnad från grossister. Skrotpriset hade en stigande trend under slutet av förra året, vilket påverkar priset på långa produkter som balk och stång. Den svenska kronans förstärkning neutraliserar dock dessa prisökningar och påverkar även priserna på annat importmaterial, exempelvis platta produkter.
För VKR, varmformade hålprofiler, sänks priserna med cirka fem procent. Energipriserna har stabiliserats på en lägre nivå och sänker därmed värmebehandlingskostnaden för dessa rör.
Inom specialstål höjs en del baspriser men de slutliga justeringarna påverkas också av den sammanvägda utvecklingen för skrot, legering, valuta och energi för respektive produkt. Marknaden för rostfritt är avvaktande och priserna sänks med anledning av ett lägre legeringstillägg.
Från och med 2024-01-08 justeras även våra fraktkostnader med cirka 5 procent.
Kontakta gärna vår försäljningsavdelning för mer information.
OBS! Förändringarna avser ett genomsnitt för produktgrupperna. Avvikande justeringar kan förekomma på enskilda artiklar/grupper. Leveransdagens materialpris gäller enligt branschens allmänna leveransbestämmelser.